صفحۀ نخست هر وب سایت مانند ویترین یک فروشگاه است. در صورتی که طراحی این صفحه چشم نواز و خاص نباشد، نمی تواند کاربران را به سمت تجارت شما جذب نماید. در این مقاله سعی داریم نکات مهمی را برای بهبود طراحی صفحۀ نخست وب سایت برایتان بازگو کنیم. با رعایت این نکات و پیاده سازی آنها، وب سایت شما می تواند بهترین بازدهی را برای شما داشته باشد.
نقشۀ وب سایت

مسیرهای دسترسی به بخش ها مختلف وب سایت باید بسیار راحت و سر راست باشند تا مخاطبین بتوانند تنها با چند کلیک به بخش مورد علاقه خود دسترسی پیدا کنند و در این راه سردرگم نشوند. این اولین نکته در طراحی وب سایت می باشد.

مختصر و کوتاه سخن بگویید

هیچ کس دوست ندارد برای آن که مطلب مورد نظر خود را بخواند، به حواشی مختلف بپردازد. امروزه دیگر کسی زمان خواندن حرف های پیچیده و مقدمه چینی های غیر ضروری را ندارد. صریح سخن بگویید و از گزافه گویی پرهیز کنید.

عنوان صفحه، بسیار مهم است

برای هر صفحۀ خود عنوان مناسبی انتخاب کنید که با صراحت، هدف از ایجاد صفحه و وب سایت را به مخاطبان برساند. این عناوین در بالای هر صفحه، در نقشۀ وب سایت، به چشم می خورند.

استفاده از رسانه های بصری

تجربه نشان داده است که ارائۀ یک مطلب یا محتوا همراه با تصویر یا ویدئو تاثیر بهتری بروی مخاطبان دارد و کاربران با علاقۀ بیشتری این مطالب را مطالعه می کنند. محبوب شدن شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام گواهی بر این ادعا است. اگر محصولی برای فروش دارید بهتر است که لوگوی شما در تصویر آن محصول قرار داده شده باشد. همچنین، دکمۀ خرید یا دکمه های مرتبط با آن محصول را به صورت رنگی و مشخص در معرض دید کاربران قرار دهید.

حذف قسمت های اضافه

در طراحی یک وب سایت، همیشه از خود سوال بپرسید که آیا وجود این آیتم در این بخش ضروری است یا تنها مزاحم دید کاربران می شود؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است خودتان را به جای کاربران قرار دهید. پاسخ این سوال تنها یک بله یا خیر ساده است.

ترکیب رنگ های متضاد

اگر می خواهید مشتریان را به سمت بخش خاصی هدایت کنید یا مطلب مهمی را در دید آنها قرار دهید، بهتر است از رنگ هایی متضاد و با کنتراست بالا استفاده نمایید.

قرار دادن دکمه های اشتراک گذاری

این موضوع بسیار مهم است. در کنار هر یک از مطالب خود دکمه ای را جهت اشتراک گذاری آن مطلب در شبکه های اجتماعی مختلف قرار دهید. این کار در طولانی مدت می تواند بازدید از وب سایت شما را به طور چشمگیری افزایش دهد و تاثیر بسیار مثبتی بروی سئوی وب سایت شما داشته باشد.

اعتبار و نماد های مطمئن الکترونیکی

هر مدک یا گواهی که نشان دهندۀ توان بالای اجرایی و سابقۀ درخشان شماست را بدون اینکه فضای زیادی از وب سایت را اشغال کند، در صفحۀ اول یا تمامی صفحات قرار دهید.

وب سایت واکنش گرا

با توجه به اینکه استفاده از تلفن همراه و تبلت به طور روز افزون در حال افزایش است، هر چقدر وب سایت شما سازگاری بهتری با موبایل و تبلت داشته باشد، کاربران بیشتری به سمت شما جذب خواهند شد.

تست و آزمایش

آنچه که گفته شد تنها نکاتی برای بهبود وضعیت کاری شما بوده است. در نهایت شما نیازمند انجام آزمایش های متعدد در مورد میزان بازدهی هر یک از نکات بالا برای بهبود طراحی وب سایت خود هستید.

به خاطر داشته باشید، مهم ترین اصل در طراحی صفحۀ اول یک وب سایت، ساده و صریح بودن طراحی صفحه می باشد.